25 September, 2013

ZADBAJ O SWOJĄ GARDEROBĘ


Niezależnie od tego czy masz maleńką szafę czy osobne pomieszczenie, Twoje ubrania zasługują na szacunek. Dbaj o nie, pierz tak często jak tego potrzebują, prasuj, układaj i zadbaj o to, by wszystko miało swoje miejsce. Dzięki temu, że odzyskasz kontrolę nad swoją szafą, uda Ci się nadać jakości Twojemu życiu. Jak? Unikniesz ciągłych stwierdzeń „nie mam co na siebie włożyć”, „o, nie miałam pojęcia o istnieniu tej rzeczy” czy „nic do siebie nie pasuje”. Dlaczego? Bo Twoje ubrania będą tworzyły harmonijną całość i nic już nie zginie na dnie szafy.


Na początku musisz zrobić generalne sprzątanie. Będzie to wymagało sporo czasu, jednak naprawdę warto. Wyciągnij wszystko, co masz w szafie.


1. SELEKCJA. Oceń stan, jakość materiału i wykonania. Wszystko to, co już nie nadaje się do noszenia wyrzuć lub oddaj do recyklingu. Jeśli nie jesteś pewna, odłóż na bok, wraz z ubraniami, które na pewno chcesz zostawić, ważne by nie zastanawiać się zbyt długo.


2. MIERZENIE. Ważne, żeby znaleźć pomieszczenie z dobrym oświetleniem i dużym lustrem, tak by widać było całą sylwetkę. Poczuj się jakbyś była w sklepie i przymierzała nowe ubrania. Zostaw tylko te, w których czujesz się naprawdę dobrze. Jeśli masz problem z oceną czy coś do Ciebie pasuje czy nie, poproś zaufaną Ci osobę o pomoc, osobom trzecim często łatwiej jest wyrazić obiektywną opinię. Kieruj się zasadą użyteczności i odpowiedniego fasonu do Twojej figury. Co z tego, że coś jest ładne, skoro deformuje Twoją sylwetkę lub uwypukla wszystkie jej niedoskonałości? Te rzeczy, które pomyślnie przeszły selekcję, zostaną w Twojej szafie, resztę oddaj lub sprzedaj. Naprawdę nie są już Ci potrzebne. Bez żadnych sentymentów i założeń typu „a może kiedyś mi się przyda” lub „to będzie mój strój domowy”. Wierz mi, do tej pory nie miałaś pojęcia o większości tych rzeczy, nie nosiłaś ich i na pewno już ich nie założysz, a tylko zajmują przestrzeń.3. SEGREGACJA. Metod jest wiele, ale tak naprawdę musisz opracować swoją własną. Może być to podział wg rodzaju ubrań, wg kolorów czy gotowe zestawy do wykorzystania na różne okazje. System musi odpowiadać Twoim potrzebom, a jeśli nie jesteś pewna wypróbuj wszystkie po kolei aż znajdziesz tę najlepszą.4. LISTA ZAKUPÓW. Gdy już pozbyłaś się części ubrań i zostawiłaś tylko te, które podkreślają Twoje walory i sprawiają, że czujesz się jak milion dolarów, warto zastanowić się jakich ubrań zawsze brakowało Ci przy kompletowaniu strojów, czy posiadasz wszystkie niezbędne elementy typu mała czarna, biała koszula czy dobrze skrojona marynarka i systematycznie realizować zakupy z tej listy.5. BĄDŹ SOBIE WIERNA. By nadać jakości swojej garderobie musisz zmienić swoje nastawienie do zakupów, zrozumieć zasadę „mniej znaczy więcej” i nie poddawać się chwilowym zachciankom. Wiele z nas kupuje pod wpływem złego humoru czy przypadkowej wizyty w centrum handlowym, ale warto zastanowić się czy te nabytki naprawdę wpływają na jakość naszego życia czy raczej są powodem późniejszych wyrzutów sumienia. Kupuj z rozumem i umiarem, tylko to, czego naprawdę potrzebujesz i co pasuje do reszty garderoby. Dzięki tej harmonii unikniesz dylematów typu „buty nie pasują do sukienki, torebka do butów a płaszcz mógłby być dłuższy, czyli znów nie mam się w co ubrać!”.Wszystkie zachwyty nad zdjęciami idealnej garderoby tak naprawdę ograniczają się do dwóch aspektów, porządku i pięknych ubrań. Ty też możesz to osiągnąć, zastosuj zasady i nadaj nowy wymiar codzienności.

No comments: